Budowa ogrodu od podstaw – na co zwrócić uwagę?

budowa ogroduW otoczeniu natury życie zdaje się płynąć nieco wolniej. Bliskość zieleni koi nerwy, pozwala się zrelaksować i choć na chwilę wyzwolić z miejskiej, betonowej dżungli. Dlatego jeśli masz do dyspozycji choć niewielki kawałek przestrzeni zielonej – np. dookoła domu – budowa ogrodu to dobry pomysł. Jak go zrealizować?

XX wiek był erą betonowych konstrukcji i intensywnej urbanizacji. Dlatego świat natury zszedł na nieco dalszy plan – zwłaszcza w dużych miastach. Teraz jednak na nowo doceniamy moc zieleni – zarówno w aspekcie estetycznym, jak i terapeutycznym. To dlatego w nowoczesnej architekturze coraz chętniej sięga się po zielone rozwiązania. Ogrody na balkonach czy te wertykalne coraz silniej wnikają w miejską przestrzeń. W ubiegłym roku w Bogocie powstał największy ogród wertykalny na świecie – do jego budowy wykorzystano aż 115 tysięcy sadzonek! Niemniej jednak, aby otoczyć się zielenią, nie zawsze trzeba się porywać na tak ekstremalne rozwiązania. Wystarczy nawet kilkanaście – kilkadziesiąt metrów kwadratowych terenu, aby stworzyć sobie strefę relaksu i odpoczynku. Dlatego zakładanie ogrodów stało się niezwykle popularne.

Budowa ogrodu – od czego zacząć?

Masz teren, na którym może powstać piękny trawnik czy kwiatowy zagajnik? Czas zatem przystąpić do planowania, a później do pracy. W jakiej kolejności powinno przebiegać wykonywanie ogrodów? Oto kolejne kroki, którymi powinno się podążać.

  • Przygotowanie terenu

To istotny krok zarówno, jeśli ogród zakładasz tuż po ukończeniu budowy domu, jak i wówczas, gdy Twój ogródek był zaniedbany przez lata. Na samym początku należy oczyścić teren ze wszystkich pozostałości po materiałach budowlanych oraz innych niepotrzebnych elementów. Warto przy tym pamiętać, że ziemia z głębokich wykopów – najczęściej jałowa – nie powinna być mieszana z tą żyzną. To ta druga powinna się znaleźć bliżej powierzchni, aby stworzyć sprzyjające warunki do wzrostu roślin.

  • Planowanie działania

Aby ogród wyglądał kwitnąco przez cały rok, a jego pielęgnacja była prosta i komfortowa – trzeba wiedzieć, co gdzie posadzić. Dlatego warto przyjrzeć się choćby nasłonecznieniu działki i typowi gleby, którym się dysponuje. Projekt powinien również uwzględniać to, czy poszczególne rośliny dobrze czują się w swoim towarzystwie i np. kwitną w tym samym czasie. Dlatego dobrym pomysłem jest zlecenie jego wykonania firmie, której specjalnością jest budowanie ogrodów – np. takiej jak MULTI-PROJEKT. Specjalista opracuje plan nasadzeń, który po prostu się sprawdzi.

Zastanów się również na tym etapie, gdzie umieścisz elementy małej architektury ogrodowej, alejki czy kosz na śmieci / kompostownik.

  • Przygotowanie rabat i ścieżek

Aby ziemia była przygotowana na posadzenie roślin, należy ją spulchnić i przekopać mniej więcej na głębokość dwóch szpadli, a także pozbyć się z niej korzeni i innych niepotrzebnych odpadów. Do jej użyźnienia wykorzystaj np. pryzmę humus, kompost, torf czy korę – które wzbogacą ich teksturę.  Na tym etapie należy także wytyczyć drogi i place ogrodowe, a także wykonać ewentualne instalacje, takie jak choćby system nawadniania czy też instalacja elektryczna. Warto to zrobić np. jesienią i dać podłożu „odpocząć” do wiosny – aby móc rozpocząć sadzenie roślin.

  • Sadzenie roślin

To ostatni etap, który rozpoczyna się w momencie, gdy podłoże jest już dobrze przygotowane, a instalacje znajdują się na swoich miejscach. Zacznij od wyrównania i ponownego spulchnienia gleby, a po kilku dniach posiej trawę lub zasadź rośliny we wcześniej zaplanowanej kompozycji. Teraz pozostanie poczekać kilka miesięcy, aby przyjęły się i rozkwitły – zapewniając Ci idealne miejsce do wypoczynku.

Jak widać, realizacja ogrodów jest sporym wyzwaniem – zwłaszcza dla tych, którzy nie mają czasu na wykonywanie prac lub przysłowiowej „ręki” do roślin. Dlatego dużym powodzeniem cieszą się usługi specjalistów. Firmy ogrodnicze mogą wykonać wszystkie prace za Ciebie – dzięki temu oszczędzisz czas i zyskasz pewność, że efekt estetyczny będzie zgodny z Twoimi marzeniami.