Budowanie ogrodów – o tym warto pamiętać

budowanie ogrodówMarzy Ci się zadbany, elegancki ogród – taki, który zachwyca estetycznie i jest doskonałą przestrzenią do wypoczynku czy spotkań ze znajomymi? Choć wykonywanie ogrodów nie jest łatwym zadaniem, przemyślany projekt pozwoli „wyczarować” miejsce, które stanie się Twoją własną strefą chilloutu. Zobacz, na co warto zwrócić uwagę przed przystąpieniem do wykonania prac.

Pięknie zaaranżowane ogrody towarzyszą nam od wieków – zarówno w bardzo uporządkowanej, francuskiej wersji, jak i tej bardziej dzikiej i nieokiełznanej – angielskiej. Bez względu na to, która koncepcja jest Ci bliższa, jeśli dysponujesz choć niewielkim skrawkiem terenu, który możesz zamienić w zieloną strefę – zdecydowanie warto. Hortiterapia, a więc ogrodolecznictwo jest jedną z form terapii, która pomoże Ci ukoić skołatane nerwy i odnaleźć na nowo równowagę w życiu. Jak zatem przejść od teorii do praktyki? Oto kilka elementów, które warto rozważyć.

Zakładanie ogrodów: samodzielnie czy z pomocą?

Masz „żyłkę” do roślin i sporo wolnego czasu, a przy okazji nieco talentu (i dużo cierpliwości) do wykonywania prac ogrodowych? Jeśli tak, możesz pokusić się o zbudowanie ogrodu samodzielnie. Niemniej jednak, nastaw się na to, że czeka Cię tytaniczna praca, której efekty będą uzależnione m.in. od podjętych przez Ciebie decyzji. Musisz zatem wiedzieć np. jakie rośliny pasują do nasłonecznienia Twojego ogrodu, w jaki sposób użyźnić glebę i rak rozmieścić sadzonki, aby efekt estetyczny był zgodny z oczekiwaniami. Alternatywnym – i wybieranym przez coraz większą grupę osób – rozwiązaniem jest skorzystanie z pomocy specjalistów, których domeną jest realizacja ogrodów od podstaw. Eksperci z firm takich jak MULTI-PROJEKT zapewniają pomoc na każdym etapie – od wykonania projektu, przez wykonanie instalacji, nasadzeń, aż po montaż małej architektury ogrodowej. Choć współpraca z nimi jest dodatkową inwestycją – zyskujesz pewność, że efekt ich działania będzie zgodny z Twoimi oczekiwaniami i… trwały.

Mała architektura ogrodowa – element obowiązkowy

Twój ogród to nie tylko przestrzeń, po której będziesz się przechadzać, czy też którą będziesz podziwiać zza szyb. Zapewnij więc sobie w nim miejsce do wypoczynku. Pomyśl na przykład o:

  • stworzeniu zewnętrznego, drewnianego tarasu, do którego będzie prowadziła stylowa ścieżka – na takim patio może stanąć altana ogrodowa lub po prosty zestaw eleganckich i komfortowych mebli,
  • montażu oczka wodnego – które wprowadzi dodatkowy element „wyciszający” i doda ogrodowej przestrzeni finezji,
  • ustawieniu hamaka lub huśtawki ogrodowej – w których wypoczniesz z książką w dłoni, „odcinając się” od otaczającej Cię rzeczywistości,
  • budowie ogrodowego grilla – idealnego na spotkania ze znajomymi; możesz go opalać np. drewnem.

„Samoobsługowy” ogród?

Nawet jeśli założenie ogrodu zlecisz profesjonalistów – przestrzeń zielona otaczająca Twój dom będzie wymagała opieki. Od czasu do czasu konieczne będzie choćby przycięcie trawnika czy wyplewienie rabat. O ile przestrzeń Twojego ogródka jest niewielka – możesz te zadania wykonać samodzielnie, traktując je jako element hortiterapii. Niemniej jednak, część czynności możesz zautomatyzować – pod warunkiem, że zadbasz o to już na etapie projektowania ogrodu.

Najlepszy przykład to oczywiście nawadnianie. Montaż automatycznego systemu ze zraszaczami sprawia, że można zapomnieć o obowiązku codziennego podlewania grządek. Co ważne, nowoczesne systemy nawadniające są wyposażone również w czujniki deszczu, co zapobiega podwójnemu podlaniu.

Pamiętaj również, że firmy zajmujące się pielęgnacją ogrodu mogą regularnie doglądać Twojego zielonego azylu i utrzymać go w stanie idealnym. Jeśli zdecydujesz się na takie rozwiązanie, pozostanie Ci jedynie rozkoszować się magią natury zawsze, gdy zechcesz.